Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym

Odpowiednia segregacja odpadów jest jednym z podstawowych zadań w każdym gospodarstwie domowym. O ile w przypadku mieszkań w blokach nie trzeba martwić się o specjalne konstrukcje, pod którymi znajduje się miejsce do utylizacji odpadków, o tyle w przypadku własnego budynku należy o tym pomyśleć i rozważyć różne opcje. Niektórym wystarczy wystawianie koszy w dzień odbioru odpadów, jednak dobrym rozwiązaniem może okazać się wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym.

Wiata śmietnikowa przy budynku jednorodzinnym – wymagania formalne

Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet, chociażby jak pozbycie się z domu nieprzyjemnego zapachu odpadów. Oprócz tego należy również wspomnieć o tym, że decydując się na stworzenie wiaty śmietnikowej przy domu jednorodzinnym, nie jest wymagane zgłoszenie tego faktu do urzędu. Wystarczy zbudować ją w określonych wymiarach, tj. do 50 m² przy jednym budynku mieszkalnym. Warto także pamiętać, że na każde 1000 m² działki, gdzie znajdują się dwa obiekty, mogą znajdować się maksymalnie dwie tego typu konstrukcje chroniące odpadki przed deszczem czy też promieniami słonecznymi.

Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym – z czego ją zbudować?

Kiedy już zdecydujemy się na budowę konstrukcji ochronnej na odpadki, warto zastanowić się nad tym, z czego ona powstanie. Obecnie na rynku można wyróżnić trzy rodzaje:

  • stalowe – projekty wykonane z blachy czy też drutu. Należy pamiętać o tym, by były one ocynkowane, dzięki czemu zostaną odpowiednio zabezpieczone przed korozją i będą mogły dłużej służyć. Istnieje także możliwość pomalowania ich na wskazany kolor z palety RAL, który będzie współgrał z barwą domu.
  • Drewniane – naturalny surowiec poddany odpowiedniej impregnacji pozwoli na uzyskanie wytrzymałej konstrukcji. Można wykorzystać zarówno deski drewniane, jak i kompozytowe.
  • Murowane – najbardziej wytrzymała konstrukcja, na którą wpływu nie będą miały czynniki zewnętrzne. Z cegieł czy pustaków można zbudować całą konstrukcję tu też tylko podtrzymujące słupki, między które wstawione zostaną metalowe ogrodzenia.

wiata śmietnikowa Biosilesia

Warto zauważyć, że wiata śmietnikowa przy domu rodzinnym nie musi być duża – wystarczy, by miała ona np. 1,5 m x 2 m. Można zbudować ją przy bramie lub furtce, przy budynku czy też w narożniku posesji. Dla własnego komfortu warto także zamontować tam oświetlenie lub zdecydować się na lampy solarne.